Årsrapport fra Videncenter for Allergi 2024

I 2024 har Videncenter for Allergi haft 4 post.doc- og 6 ph.d.-projekter om blandt andet gummikemikalier, konserveringsmidler, metaller, immunologi, risikovurdering og lovgivning. Der er afsluttet 2 Ph.d.-studier dels om håndeksem, årsager og hyppigheder i Danmark dels molekylære forskelle på håndeksem forårsaget fx af allergi og af irritation.
Videncentret har offentliggjort 32 videnskabelige artikler om allergi over for kemiske stoffer, risiko og forebyggelse.
Videncentret har haft en stor foredrags- og undervisningsaktivitet med mere end 40 foredrag/undervisningsseancer forestået af medarbejdere. Videncentrets medarbejdere deltager i flere nationale og international ekspertråd inden for kemikalieområdet, hvilket giver en særlig mulighed for direkte formidling af Videncenterets resultater og anden faglig viden.
Videncentrets basisfinansiering fra Miljøstyrelsen er fornyet for perioden 2022-2025 i kraft af Kemiindsatsen. Videncenter for Allergi har desuden anden ekstern finansiering fra offentlige kilder og fonde i varierende omfang.
Læs årsrapporten her.